توصیه هایی برای داشتن هوای پاک

توصیه هایی برای داشتن هوای پاک


۱. استفاده از حمل و نقل عمومی: استفاده از وسیله نقلیه شخصی را تا حد ممکن کم کنید. پیاده روی را جایگزین خودرو کنید. حتی الامکان از دوچرخه استفاده کنید. با این کار علاوه بر کاهش ترافیک می‌توانید در بهبود سلامت بدن خویش اثر داشته باشید. در روزهای آلوده کمتر رانندگی کنید. اگر ابلاغ شده است از خودروی شخصی استفاده نکنید، هرگز از خودروی شخصی استفاده نکنید.

۲. رانندگی هوشمند را برگزینید: اگر هر روز به طور منظم رانندگی می‌کنید، با سرعت کم برانید. مطمین باشید خودروی شما وزن سنگینی ندارد و یا این روش های ساده کمی از آلودگی هوا کم کنید.

۳. بررسی منظم خودرو: با بررسی منظم خودرو نه تنها در هزینه صرفه جویی می‌کنید، بلکه خودرو نیز عمر طولانی‌تری خواهد داشت.

۴. تنظیم باد لاستیک خودرو: در صورتی که لاستیک‌ها باد مناسب نداشته باشند، مصرف سوخت بالا می رود و این امر مموجب انتشار آلودگی بیشتر می‌شود. اقلام سنگین و غیر ضروری را از خودرو خالی کنید و سبک حرکت کنید.

۵. خرید وسایل نقلیه دوستدار محیط زیست: در هنگام خرید خودرو به دنبال کارا ترین خودرویی باشید که کمترین آلایندگی را دارد. خودروهای بسیاری وجود دارند که همچون موارد قدیمی موجب انتشار گازهای سمی بسیار در جو نمی‌شود.

۶. در حیاط خانه خود باغچه ای کوچک داشته باشید: بااین کار کمی به کاهش co۲ هوا کمک خواهید کرد.

۷. استفاده کمتر از محصولات نفتی: استفاده از رنگ هایی که بر اساس آب و روغن نیستند. محصولات نفتی کمتری دارند نیز راهی در راستای کاهش آلودگی است. از پاک کننده هایی با پایه آب استفاده کنید که دارای برچسب"زیرو وی اُ سی"باشد. هیچ ترکیب آلی فرار ندارد.

۸. استفاده از انرژی های تجدیدپذیربرق تولید شده از انرژی های تجدید پذیر یعنی انرژی های آبی، باد یا انرژی خورشیدی.

۹. استفاده از گاز طبیعی به جای ذغال سنگ: از گاز طبیعی به جای ذغال چوب استفاده کنید

۱۰. ترک سیگار: با ترک سیگار از انتشار مواد مضر در هوا جلوگیری کنید.

۱۱. درب یخچال را کمتر باز کنید.

۱۲. کمتر از آب گرم استفاده کنیداز آب گرم برای مصارفی که حتماً نیازمند به آب گرم است، استفاده کنیم.

۱۳مواد آلی، فلزات و کاغذ را برای بازیافت تفکیک کنید.

۱۴. توصیه های برای محیط خانهخانه خود را با اجاق گاز گرم نکنید. خانه را به خوبی عایق بندی کنید. از وسایل برقی با مصرف بهینه انرژی استفاده کنید. از مایکرو ویو و تُستر برای وعده‏ های غذایی کوچک استفاده کنید. از تجهیزات گازسوز و بخاری‏ ها به طور منظم بازدید و تعمیر و نگهداری کنید. حتی الامکان به جای استفاده از ظروف یکبار مصرف از ظروف قابل شستشو استفاده کنید. از محصولاتی استفاده کنید که از مواد بازیافتی تهیه شدند. از محصولات ارگانیک و بومی استفاده کنید. به جای کیسه های پلاستیکی از کیسه‏ های پارچه ‏ای برای خرید استفاده کنید. به جای استفاده از اسپری از قلم مو نقاشی ساختمان بهره ببرید. تمام لوله‏ های آب گرم را عایق بندی کنید.

15. توصیه هایی برای محل کارراه‌‏های بسیاری برای کاهش مصرف انرژی در محل کار وجود دارد.  بین همکاران خود قرار بگذارید تا به صورت نوبتی هر روز با ماشین یک نفر به محل کار بیاید. حتی الامکان از طریق مکاتبه از راه دور امور را پیگیری کنید.  برنامه بازیافت را در سازمان خود استقرار دهید.  در پایان روزکاری کلیه وسایل برقی (کامپیوتر، پرینتر، فکس و....) را از برق بکشید. حتی الامکان با تنظیم کرکره‏ ها نور را تنظیم کرده و از چراغ استفاده نکنید.  با توجه به آب و هوا لباس بپوشیدبدیهی است این روش ها تنها راه هایی نیست که بتوانید جلوی آلودگی هوا را بگیرد، اما این کارها که ساده به نظر می آید باعث می شود که هم از اتلاف انرژی جلوگیری کنیم و هم منابع طبیعی را هدر ندهیم و هم در هزینه مالی خانواده صرفه جویی کنیم.